BI Adapter DN1200/1190-1240
Med BI-Adapter kan du enkelt ansluta rör som är runda invändigt. Lämplig för alla vanliga rörmaterial (förutom Höganäsrör). Utformad för att koppla rör som har olika ytterdimensioner.

Detaljer
Den EPDM-belagda pipan i rostfritt stål förs in i röret. Användaren breddar den sedan genom att slå in kilen, som pressar fast den på rörets innervägg.
Flera tätningsribbor i ringform säkerställer att en tät skarv bildas. VPC®-rörkoppling som ingår i leveransen monteras och fästs sedan på BI-adaptern i den andra änden.
Detta gör det möjligt att ansluta ett rör med annan ytterdimension.
Ytterdiametern på det rör som ska anslutas måste ligga inom klämområdet för den VPC®-rörkoppling som används.
Funke BI-Adapter® finns tillgänglig för övergångar med icke-cirkulär yttre geometri i nominella diametrar från DN 150 till DN 1000.
Mer information
Art Nr | 450BIA11901240 |
---|---|
Dimension | DN1200 |
Arbetsområde | 1190 - 1240 mm |
Material | Polykarbonatplast/Epdm-Gummi |
Utförande | Betongövergång Invändig |
Funktion | Övergång Mellan Olika Rörtyper |
Tryck/Flöde/Temp | Självfall, max 2,5bar |
Serie | VPC Koppling |
Grupperingsord | VPC Koppling |
Dimension | Arbetsområde 1190-1240mm |
Produkttyp | Övergångskoppling |
Tillgänglighet | *BESTÄLLNINGSVARA |
Övrigt | VPC Koppling ingår |
Produktbilagor